M. Norkevičius: politikos mokslai, aš ir veiklumas artes liberales aplinkoje

Savo mintimis apie Politikos mokslų bakalauro studijas dalinasi VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto lektorius, Politikos mokslų doktorantas Mindaugas Norkevičius.

Kiekvieno būsimo studento galvos skausmu tampa ne tik specialybės, bet ir mokymosi institucijos pasirinkimas. Kokius Vytauto Didžiojo Universiteto pranašumus politikos mokslų studijų programoje išskirtumėte lyginant su kitų universitetų siūlomomis panašiomis ar tokiomis pačiomis studijų programomis?

Politikos mokslai artes liberales aplinkoje – čia veikiausiai yra šių studijų Vytauto Didžiojo universitete esmė ir formulė. Suprasti išskirtinumą ir suvokti jo reikšmę sau – reikia pirmiausia tai patirti. Tuomet pirmiau bus keliamas teiginys – artes liberales ir aš. Konkretaus recepto čia nėra. Tą reikia patirti ir atrasti. Jei neatrasti, tai pažinti. Jei nepažinti, tai suprasti. Aš supratau, bet tik po dešimties metų Vytauto Didžiojo universitete, ir supratau tai, kad studijų aplinka ir galimybės turi daug įtakos pačioms politikos mokslų studijoms ir jų išskirtinumui.

Vytauto Didžiojo universitetas suteikia galimybę pasirinkti gretutines studijas ir dažnas studentas šia galimybe susigundo. Kokios gretutinių studijų kryptys padėtų politikos mokslų studentui ir suteiktų jam pranašumą?

Viskas priklauso tik nuo interesų ir noro pažinti. Tai atsiremia ir į kitą sritį – veiklumą. Veiklumas XXI amžiaus hyper modernume – globalios visuomenės bruožas ar sėkmės receptas? Sėkmė neateina iš niekur, sėkmė priklauso nuo to, ką pats padarai dėl savęs. Atsakant į klausimą kokios sritys gali būti aktualios studijuojant politikos mokslus – atsakau – visos, kokios tik gali būti, nes tai ir lems kiekvieno veiklumo galimybės. Politika ir užsienio kalbos, politika ir pedagogika, politika ir menai, politika ir religija ir t. t. Juk politika yra gyvenimas, o gyvenime yra visos sritys ir visos jos suderinamos.

Kiekvienai specialybei ar profesijai reikalingos tam tikros asmens savybės. Kokios asmens savybės reikalingos ar gal net būtinos politikos mokslų studentui, kurios padės jam ne tik studijų metu, bet ir siekiant karjeros šioje srityje?

Komunikacinė kompetencija šiuo metu yra visa ko pagrindas visų profesijų atstovams. Ko reikės dabartiniams politikos mokslus studijuojantiems asmenims ateityje? Reikės gebėti komunikuoti, diskutuoti, būtinas užsienio kalbų mokėjimas. Tiek verbalinė, tiek neverbalinė komunikacija tampa vienu iš pagrindinių gebėjimų, kuris yra ir bus pastebėtas. Ar būsimas politologas gali bendrauti aiškiai ir logiškai? Ar gali bendrauti keliomis užsienio kalbomis? Tokie klausimai bus keliami kiekvienam absolventui darbo rinkoje, neišskiriant studijų krypties. Taip pat reikėtų išskirti lyderystės ir komandinio darbo svarbą bei jų reikšmę. Tai VDU politikos mokslų studijose yra pagrindas ir šie gebėjimai ugdomi ypač tikslingai ir sistemingai.

Politikos mokslus besirenkantis ar jau studijuojantis studentas, dažnai išgirsta kritiką, kad neva politikos mokslus baigęs studentas neįgys jokios profesijos, o karjeros galimybės yra tarsi „sėkmės reikalas“. Kokias konkrečias karjeros galimybes išskirtumėte? Gal galėtumėte patarti kokių visuomeninių veiklų ar kitų veiksmų patariama imtis dar studijų metais, kurios turėtų tiesioginės įtakos karjeros galimybėms?

Dažnai tenka išgirsti: kaip pasiekti to, ko norime? Ar veiklumas turi ribas? Saugumas ir laisvė – ar tai suderinama su kiekvienu iš mūsų? Veiklumas lemia tikslo siekimą, o kad tai pasiekti gyvenime gali tekti paragauti ne itin malonių dalykų, įrodyti, kad visos idėjos gali sužibėti auksu ir niekada nenustoti tikėti svajone. Tas pats yra ir su studijomis, kad suprasti jų vertę, reikia jas išgyventi ir jas patirti. Galiausiai supranti, kad gyvenimą sukuri pats ir viską lems paties noras ir siekiai.

Kodėl, Jūsų nuomone politikos mokslų studijos yra aktualios ir naudingos šiandieninėje visuomenėje? Ką patartumėte būsimiems politikos mokslų studentams?

Aktualumą paskatina tik domėjimasis. Vieniems bus aktualios Lietuvos vidaus politikos problemos, kitiems bus įdomu kokie globalūs procesai vyksta Pietryčių Azijoje ar Lotynų Amerikoje. Politikos mokslai yra plataus akiračio studijos. Jose kiekvienas gali atrasti save, suprasti ko siekia ir galiausiai įgyvendinti savo troškimus.

M. Norkevičių kalbino PMDF Politikos mokslų 4 kurso studentė Gabrielė Laurušonytė.