Rytų Europos tvarka: Mykolo Riomerio „Dienoraščių“ pristatymas

Martyno Mažvydo biblioteka (Gedminino pr. 51, Vilnius)

Vytauto Didžiojo universitetas ir Lenkijos institutas Vilniuje, kartu su KARTA centru Varšuvoje ir Lietuvos istorijos institutu kviečia į diskusiją „Rytų Europos tvarka: Lenkija ir Lietuva Mykolo Riomerio monumentaliuose Dienoraščiuose“, kurios metu vyks lenkų ir lietuvių kalbomis išleistų „Dienoraščių“ pristatymas. Renginį globoja Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Mykolas Riomeris (Michał Römer, 1880-1945), visuomenės ir politikos veikėjas, Vytauto Didžiojo universiteto rektorius ir teisės profesorius, pripažįstamas vienu iškiliausių savo laikmečio protų. Sudėtingu Lietuvos ir Lenkijos šiuolaikinio valstybingumo formavimosi laikotarpiu, netrūkstant įtampos ir antagonizmų, jis pirmasis ragino siekti abiejų valstybių ir tautų suartėjimo.

Nuo 1911 m. iki mirties Romeris nuolat rašė dienoraščius lenkų kalba, kurie šiandien yra vienas vertingiausių XX amžiaus Europos išlikųsių dokumentų. Lietuviškai leisti „Dienoraščius“ pradėjo Lietuvos istorijos institutas. „Dienoraščių“ redagavimui vadovauja instituto direktorius ir VDU Istorijos katedros profesorius – dr. Rimantas Miknys.

Lenkiškai išleisti visus Romerio dienoraščius nusprendė Varšuvos centras KARTA (ośrodek KARTA), didžiausias Lenkijoje visuomeninis archyvas, kurio tikslas – dokumentuoti naujausią Lenkijos bei Vidurio ir Rytų Europos istoriją ir skleisti apie ją informaciją.

Renginyje dalyvaus: vyriausiasis redaktorius Zbigniew Gluza (Centras KARTA), red. Agnieszka Knyt (Centras KARTA) prof. Leszek Zasztowt (Varšuvos universitetas), dr. Rimantas Miknys (Lietuvos istorijos institutas, Vytauto Didžiojo universitetats), moderatorius – VDU Politologijos katedros vedėjas – doc. Andžėjus Pukšto.

Diskusija vyks kovo 21 d. 18.00 val. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos konferencijų salėje (Gedimino pr. 51, Vilniuje). Renginys lenkų ir lietuvių kalba su sinchroniniu vertimu. Įėjimas laisvas.