Dekanas prof. Š. Liekis – Nord- Baltic 8 ambasadų Dubline susitikime

Spalio 25 d. Dubline įvyko pirmasis seminaras “Ireland and the Nordic-Baltic 8”, skirtas bendradarbiavimo Šiaurės ir Baltijos valstybių su Airija stiprinimui.

Seminarą atidaręs Airijos palamento narys, ministras Richard Bruton pažymėjo, kad pastaruoju metu susiduriame su vis daugiau iššūkių, kuriuos sukelia naujos technologijos, klimato kaita ir politinė dinamika, įskaitant Brexit, todėl yra labai svarbu vystyti diskusijas, kaip mes matome bendradarbiavimą ateityje.

Airijos vicepremjeras ir užsienio reikalų ministras Simon Coveney sveikinime seminaro dalyviams pasidžiaugė tuo, kad bičiuliai iš Šiaurės ir Baltijos šalių susirinko pasidalinti idėjomis, ir pažymėjo, kad Europos šiaurė yra Airijai artimas regionas ir kad, dirbdami kartu, tapsime stipresniais turėsime apipusės naudos.

Devynių valstybių atstovai trijose sesijose diskutavo, kaip Airija galėtų glaudžiau bendradarbiauti su Baltijos ir Šiaurės šalimis saugumo politikos, skaitmeninės ir tvarios ekonomikos srityse.

Daugiausiai dėmesio sulaukusioje ir diskusijų sukėlusioje sesijoje „ Naujoji realybė: nekonvenciniai saugumo iššūkiai kibernetinis saugumas ir asimetrinės grėsmės“, Lietuvai atstovavo ir pranešimą „Baltijos šalys, kaip pilkoji zona ES ir Rusijos sisteminiame naratyve“ skaitė VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas Šarūnas Liekis pristatė Rusijos keliamas grėsmes.

Pastaraisiais metais Airija pabrėžia, kad Europoje bendradarbiavimas su NB8 ir ypač su Baltijos valstybėmis yra vienas Airijos prioritetų. Seminaras surengtas Vytauto Didžiojo universiteto ir Lietuvos ambasados Dubline iniciatyva, jį rengė Airijos užsienio reikalų ir prekybos departamentu (ministerija) kartu su Tarptautinių ir Europos reikalų institutu bei aštuoniomis Šiaurės ir Baltijos šalių ambasadomis.