Dokt. J. Juozaitis: politikos moksluose save atrasti gali kiekvienas

Interviu su Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto Politikos mokslų doktorantu Justinu Juozaičiu.

Kiekvieno būsimo studento galvos skausmu tampa ne tik specialybės, bet ir mokymosi institucijos pasirinkimas. Kokius Vytauto Didžiojo Universiteto pranašumus politikos mokslų studijų programoje išskirtumėte lyginant su kitų universitetų siūlomomis panašiomis ar tokiomis pačiomis studijų programomis?

Turbūt reiktų pradėti nuo to, kad politikos mokslus galima studijuoti Kaune arba Vilniuje, o mokyklos absolventai savo būsimą Almą Mater ne visada renkasi pagal jos siūlomą studijų programą – daugeliui svarbus miestas, kuriame įsikūręs universitetas. Dėsčiau vilniečiams, kurie atvirai man pasakojo, kad atvažiavo mokytis į Kauną dėl to, kad nori kuo greičiau išsikraustyti iš tėvų ir pradėti gyventi savarankiškai, o kai kurie mano bendraklasiai per daug nesigilino į universitetų programas ir tiesiog norėjo studijuoti ne Kaune. Jie rinkosi Vilnių ar išvyko į užsienį.

Jei studentui rūpi ne miestas, o konkreti studijų programa, tada VDU pranašumai yra akademinis personalas, betarpiškas ir nuoširdus bendravimas su studentu, tarpdiscipliniškumas, tarptautiškumas ir kalbų mokslai. VDU studentai susipažins ne tik su tradiciniais politikos mokslų dalykais, bet ir įgys kai kurių ekonomikos, teisės, socialinių mokslų, menų ir gamtos mokslų dalykų pagrindus, išmoks antrą ar trečią užsienio kalbą.

Vytauto Didžiojo universitetas suteikia galimybę pasirinkti gretutines studijas ir dažnas studentas šia galimybe susigundo. Kokios gretutinių studijų kryptys padėtų politikos mokslų studentui ir suteiktų jam pranašumą?

Politika puikiai draugauja su teise, ekonomika ir užsienio kalbomis. Nors tai neįprasta praktika, Lietuvoje politikos mokslai gerai derėtų su įvairiomis technologinėmis energetikos specialybėmis. Taip vadinami „tikrieji energetikai“ dažnai nesupranta nei politikų sprendimų, nei politologų teiginių, kai pastarieji nesupranta energetikų studijų ar jų viešų pasisakymų.

Kiekvienai specialybei ar profesijai reikalingos tam tikros asmens savybės. Kokios asmens savybės reikalingos ar gal net būtinos politikos mokslų studentui, kurios padės jam ne tik studijų metu, bet ir siekiant karjeros šioje srityje?

Nesutinku, kad specialybei reikalingos prigimtinės asmens savybės. Jei specialybė tikrai įdomi, reikiamas savybes turi suformuoti dėstytojai, nuoširdžios individualios pastangos ir praktika, praktika ir dar kart praktika. Pavyzdžiui, man patinka dėstyti, tačiau kalbėdamas prieš auditoriją anksčiau jausdavau nejaukiai, tačiau šis jausmas pamažu dingo, kai studijų metu viešus pristatymus dėstytojai reikalavo rengti kelis kart per savaitę ir taip viešas kalbėjimas tapo natūraliu dalyku.

Net ir nepaliekant savo komforto zonos, politikos moksluose save atrasti gali kiekvienas. Jei žmogui reikalinga auditorija ir viešumas, politikos mokslai jam tai gali suteikti. Tačiau lygiai taip pat politikos mokslai tinka ir tiems, kam patinka dirbti analitinį darbą.

Politikos mokslus besirenkantis ar jau studijuojantis studentas, dažnai išgirsta kritiką, kad neva politikos mokslus baigęs studentas neįgys jokios profesijos, o karjeros galimybės yra tarsi „sėkmės reikalas“. Kokias konkrečias karjeros galimybes išskirtumėte? Gal galėtumėte patarti kokių visuomeninių veiklų ar kitų veiksmų patariama imtis dar studijų metais, kurios turėtų tiesioginės įtakos karjeros galimybėms?

Kiekvienai sėkmingai karjerai reikalingas ne tik sunkus darbas, bet ir žiupsnelis sėkmės, nes kitaip jos nevadintų sėkminga. Kaip galima sakyti, kad politikos mokslai nesuteikia jokių karjeros galimybių? Daugelis VDU absolventų renkasi diplomatinę tarnybą ar dirba kituose ministerijose. Nemaža dalis jų pradeda politinę karjerą nacionaliniu ar savivaldybės lygiu, įsidarbina nevyriausybinėse organizacijose, tyrimų centruose, o kai kurie pradeda dirbti krašto apsaugos sistemoje.

Neigiama nuomonė apie politikos mokslus turbūt atsiranda dėl to, kad studentų darbo paieškos yra kiek skirtingos. Jei studentai baigia statybos inžinerija, jų darbo paieška dažnai apsiriboja gyvenimo aprašymo patalpinimu kokiame nors darbo skelbimų portale, kai panašus procesas būdingas daugumai į privatų sektorių orientuotų specialybių. Nemanau, kad politikos mokslų studentams toks darbo paieškos būdas tinkamas, tačiau tai nereiškia, kad jie pasmerkti bedarbystei. Jei studentai kremta politikos mokslus, jiems reikia galvoti ne apie savo CV patalpinimą internete, o būti aktyviems ir matomiems juos dominančiuose srityse. Pavyzdžiui, dažnai dalyvauti viešuose renginiuose ir nevengti juose pasisakyti, stažuotis institucijose, dalyvauti projektuose ar įvairių visuomeninių organizacijų veikloje, išvažiuoti pagal studentų mainų programas ir naudotis visomis kitomis galimybėmis, kurias suteikia universitetas. Tokiu būdu darbo pasiūlymas atras studentą, o ne pats studentas turės aktyviai ieškoti darbo.

Kuo ši studijų programa gali patraukti studentus, kurie sieja savo ateitį su privačiu sektoriumi?

Ji suteiks platų išsilavinimą, išlavins kūrybingumą ir suformuos kritinį mąstymą. Daugelis buvusių kursiokų pasuko į privatų sektorių, kuriame jiems puikiai sekasi. Nepaisant to, kad baigė politikos mokslus, kai kurie dirba informacinių technologijų srityje, kai kas reklamos ir viešųjų ryšių agentūrose, marketinge.

 

Doktorantą J. Juozaitį kalbino PMDF Politikos mokslų 4 kurso studentė Gabrielė Laurušonytė.