D. Pabiržis: Politologija – geriausia gyvenimo mokykla

VDU Politikos mokslai yra viena populiariausių socialinių mokslų studijų programų, kuri yra puikiai įvertinta nacionalinių ir tarptautinių ekspertų. Savo mintimis apie politikos mokslų studijas ir karjerą dalijasi VDU absolventas Dovaidas Pabiržis, šiuo metu dirbantis „Verslo žinių“ redakcijoje.

Įvairiuose politikos mokslų studijų programų reitinguose VDU šios studijos vertinamos kaip vienos geriausių. Jūsų nuomone, kokie yra pagrindiniai VDU politikos mokslų programos privalumai išskiriantys ją iš kitų programų ir universitetų?

Kituose Lietuvos universitetuose nestudijavau, tačiau manau, kad VDU išskirtinumas yra aukštos kvalifikacijos dėstytojų komanda, gebanti pateikti tikrai platų žinių spektrą. Be to, studijavau ir VDU gretutinių studijų istorijos programą, todėl turėjau progą klausyti ir puikių Humanitarinių mokslų fakulteto dėstytojų paskaitų. Tai buvo labai vertinga patirtis, nes politikos mokslai nėra grynai socialinė disciplina ir jai reikia plataus konteksto.

Manau, kad VDU privalumas taip pat yra studijų „gylio“ ir „pločio santykis“, nes studijos nėra sutelktos į vieną ar kitą konkrečią kryptį, todėl per jas galima gauti labai įvairaus pobūdžio informacijos ir žinių. Tai atitinka mano bakalauro studijų koncepcijos suvokimą. Žinoma, kiti galėtų sakyti, kad tai yra minusas ir verčiau mokytis mažiau, bet „giliau“.

VDU Politikos mokslų studentai aktyviai kviečiami įsitraukti į diskusijas paskaitų ir seminarų metu ir į fakulteto veiklą. Politikos mokslų kontekste, kuriame „vienos tiesos“ niekada nėra, tai yra tinkamas mokymosi būdas. Studijų būdas taip pat verčia nuolat gilinti anglų kalbos žinias, be kurių apsieiti tiesiog neįmanoma.

Baigėte Politikos mokslų bakalauro studijas, toliau tęsėte šios krypties magistrantūrą VDU. Ar renkantis bakalauro ir magistrantūros studijas jau turėjote būsimos karjeros viziją?

Apie karjerą galvojau, tačiau meluočiau, jeigu sakyčiau, kad viskas vyko pagal nuoseklų planą. Dirbu žiniasklaidos srityje, į kurią daugelis žmonių ateina iš komunikacijos, o ne politikos mokslų krypties. Visuomet mėgau rašyti, aktyviai tai dariau ir studijų metu, tačiau konkrečių „rašymo“ pamokų politikos moksluose nėra.

Pasirinkau magistro studijas, nes labai patraukliai ir įdomiai atrodė VDU Šiuolaikinės Europos studijų programa, kuria tikrai nenusivyliau. Tiesa, pusę magistro studijų laiko praleidau užsienyje pagal mainų programas.

Kuo išskirtinė, Jūsų nuomone, politologo specialybė?

Profesija ar specialybe politologijos nevadinčiau, nes realiais politologais dirba tik labai maža dalis šias studijas pabaigusių žmonių. Pats savęs politologu taip pat neįvardiju, nes žurnalistai yra iš dalies politologai, iš dalies istorikai, sociologai ar dar kitų krypčių atstovai.

Manau, kad politologija suteikia išsilavinimą, kurį galima pritaikyti labai įvairiai – darbui valstybės institucijose, įvairiose vyriausybinėse ir nevyriausybinėse organizacijose, žiniasklaidoje, versle ir kitur. Ši specialybė yra išskirtinė, nes ji ugdo sąmoningus žmones, kurie geba susiorientuoti ir prisitaikyti įvairiose sferose ir situacijose, moka mąstyti kritiškai ir originaliai.

Be to, tai yra gyvenimo mokykla, sunku atrasti politikos mokslus baigusį žmogų, kuris turėtų prastus bendravimo įgūdžius, nemokėtų diskutuoti, įsiklausyti į kitų nuomonę, sugebėti apibendrinti, daryti išvadas ir kt. Daugelis kitų siauresnių mokslų kur kas mažiau ugdo studentus kaip asmenybes ir sąmoningus subrendusius piliečius. Politikos mokslai išmoko žvelgti į viską platesniame kontekste, kiekvienoje situacijoje matyti žmogų, visuomenę ir valstybę, o tai, mano nuomone, yra būtina sąlyga bet kokioje veikloje.

Esu įsitikinęs, kad politika yra kiekviename žingsnyje – nuo duobėto gyvenamųjų namų kvartalo įvažiavimo ir biurokratinių leidimų verstis bet kokia veikla, iki Seimo aktualijų ar tarptautinių įvykių. Todėl ją pažinti ir suprasti yra labai naudinga.

Žinoma, politologiją, kaip ir daugelį kitų socialinių mokslų, galima lengvai kritikuoti dėl to, kad ši nesuteikia „amato“, darbo rinkoje konkrečių skelbimų, ieškančių politologų, iš esmės nepavyks atrasti. Todėl politologiją siūlyčiau rinktis žmonėms, kurie ir patys geba savarankiškai tobulėti, ugdyti savo kvalifikacijas įvairiausiais būdais, o ne vien tikėtis atitinkamo spaudimo iš universiteto, kuris privers įgyti norimas žinias ir kvalifikacijas..

Jūsų, kaip apžvalgininko, požiūriu su kokiais iššūkiais susiduria šiuolaikinis pasaulis ir kaip politikos mokslų srities specialistai galėtų prisidėti prie tokių procesų sprendimo?

Technologiškai labai sparčiai žengiantis pasaulis dažnai norėtų pasakyti, kad humanistika ir socialiniai mokslai apskritai yra mažai reikalingi, o emociniai, subjektyvūs, žmogaus jausmais ir požiūriais paremti sprendimai pamažu turėtų būti pakeisti racionaliais proto argumentais.

Vis dėlto, praktika rodo, kad taip nėra ir humanitariniai ir socialiniai mokslai yra būtini pilnaverčiam visuomenės funkcionavimui bei valstybės raidai. Problema tik ta, kad politikos mokslai ir patys dažnai siekia pašalinti iš savęs filosofinius, idėjinius, empirika ir priežastiniais ryšiais ne visada nustatomus politinių ir visuomeninių reiškinių aspektus.