A. Venckus: už tai kuo tapau esu dėkingas PMDF

Lietuvos ambasados Vokietijoje Antrasis sekretorius dr. Antanas Venckus dalijasi mintimis apie politikos mokslų bakalauro bei Diplomatijos ir tarptautinių santykių magistro studijas ir savo karjerą.
Kas paskatino pasirinkti būtent politikos mokslų, o vėliau ir Diplomatijos ir tarptautinių santykių studijas? Kodėl iš daugelio universitetų siūlomų programų pasirinkote studijuoti būtent Vytauto Didžiojo universitete? Tai buvo laimingas atsitiktinumas ar ilgai gvildentas noras?
Iš tiesų tai buvo laimingas atsitiktinumas, kitaip iš laiko perspektyvos negaliu pasakyti. Norėjau VDU mokytis ekonomiką, bet pritrūko balų, todėl antra opcija buvo politikos mokslai. Labai norėjau studijuoti VDU, todėl buvau be galo laimingas, kad patekau į puikų universitetą, apie kurį jau buvau girdėjęs daug teigiamų atsiliepimų. Tiesa sakant, kitų universitetų net nesvarsčiau.
Ką jums davė VDU Diplomatijos ir tarptautinių santykių studijos?
Vienareikšmiškai, studijos VDU PMDF padėjo man ne tik subręsti kaip asmenybei, tačiau sutvirtino pagrindus mano tolesnei profesinei karjerai, suteikdamos svarbiausias žinias ir sustiprindamos kompetencijas, reikalingas profesinei veiklai. Be to, ką gavau per pirmuosius 6 metus studijuodamas PMDF, tikrai nedirbčiau tokio darbo, kurį dabar darau, ir net negalėčiau turbūt pasvajoti apie tai.
Kas Jums labiausiai patiko VDU? Kokius išskirtumėte universiteto pliusus/privalumus? Galbūt kažko trūko?
Kaip ir daugelis, labiausiai norėčiau pabrėžti tą liberalų požiūrį į studijas bei betarpišką ir pasitikėjimu paremtą atmosferą tarp visos akademinės bendruomenės. Nemanau kad yra kitas toks universitetas Lietuvoje, o būtent tai ir sudaro geriausias sąlygas kokybiškai akademinei aplinkai. Vakarietiški studijų metodai, išskirtinis dėmesys užsienio kalboms, atsidavę savo darbui dėstytojai bei didėjantis tarptautiškumas – išskirtiniai VDU bruožai, kuriuos reikia ir toliau puoselėti, išsaugant savo identitetą tarp aukštųjų mokyklų gausos Lietuvoje. Tuo VDU visada bus išskirtinis.
Ką veikiate šiuo metu?
Man labai pasisekė, kad po Diplomatijos ir tarptautinių santykių studijų tapau diplomatu. Jau 12 metų dirbu Lietuvos diplomatinėje tarnyboje, ir svarbiausia – kad galiu dirbti Lietuvai, panaudodamas visas savo žinias ir gebėjimus, kuriuos išsiugdžiau būtent studijų PMDF metu. Už tai savo universitetui ir jo dėstytojams būsiu visada dėkingas. Kaip savo padėką, aš tam tikra prasme atiduodu ir duoklę fakultetui: būdamas Lietuvoje su malonumu dėstau Diplomatijos ir tarptautinių santykių magistrantams, mokau juos diplomatijos įgyvendinimo subtilybių. Šiuo metu dirbu diplomatinį darbą Lietuvos ambasadoje Vokietijoje, esu atsakingas už Lietuvos ir Vokietijos ekonominių santykių plėtrą. Vis tik, su nekantrumu laukiu, kada 2017 m. rudens semestrą vėl grįšiu į VDU auditorijas, kad toliau dalinčiausi savo patirtimi su studentais.
Trys pagrindiniai dalykai, kuriuos turėtų daryti studentas, kad pasiektų tai, ką pasiekėte Jūs, arba daugiau..?
Savo pasiekimus labai sunku vertinti, nes visada galima padaryti daugiau ir geriau – tai skatina tobulėti ir niekada nesustoti. Prisimenant save, baigusį paprastą vidurinę mokyklą Kauno rajone, tai labiausiai padėjo tobulėti ir augti pati „įtraukianti“ akademinė aplinka: nuostabūs dėstytojai ir puikūs bendrakursiai. Svarbiausia, kad studentai pamėgtų savo studijas, ir jų metu tikrai atsiduotų mokslui. Studijos PMDF suteikia gana platų, bet tuo pačiu ir kokybišką išsilavinimą, kuris sudaro pagrindą tolimesnei karjerai daugelyje sričių. Taip pat be galo svarbu yra mokytis užsienio kalbų, o tą daryti VDU yra pati geriausia vieta; kalbų (ne tik anglų) mokėjimas atveria dar didesnes galimybes toliau mokytis ar dirbti bet kuriame pasaulio krašte. Ir galiausiai, svarbu paimti kuo daugiau iš viso to, ką nori suteikti atsidavę savo profesijai dėstytojai ir labiau pasitikėti savimi visur ir visada – nes tikrai žinau, kad PMDF absolventai su savimi išsineša ne tik puikias žinias, ir dėl to yra itin vertinami kaip labai perspektyvūs, atsidavę ir atsakingi specialistai. Tokių pavyzdžių, bent jau Lietuvos viešojo valdymo sistemoje, yra tikrai labai daug. Todėl svarbiausia tikėti savimi ir siekti užsibrėžtų tikslų, o studijos tam suteiks labai gerą pagrindą.
Kokius savo pasiekimus labiausiai vertinate?
Visada didžiuojuosi, kad turėjau galimybę studijuoti doktorantūros studijose PMDF ir sėkmingai jas baigti. Tiesa, tai reikėjo derinti su darbu URM bei Lietuvos nuolatinėje atstovybėje ES Briuselyje. Tai atvėrė man kelią akademiniam darbui, kurį su dideliu malonumu jau dirbu daugiau nei 10 metų. Iš diplomatinės profesinės pusės smagu, kad užsienio šalių diplomatai Berlyne parodė didelį pasitikėjimą bei išrinko mane Vokietijoje reziduojančių ekonominių diplomatų klubo prezidentu. Šios pareigos yra didelė atsakomybė, bet, tuo pačiu, reikšmingas ir mano kaip diplomato veiklos įvertinimas. Visa tai skatina niekada nesustoti ir stengtis tobulėti, kad savo darbu galėčiau kuo daugiau ir reikšmingiau prisidėti prie Lietuvos ir jos žmonių gerovės kūrimo. Tam jaučiu didelę pareigą ir vidinę atsakomybę.
Ko palinkėtumėte svajojantiems ar besiruošiantiems studijuoti VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakultete?
Pirmiausia, palinkėčiau nuoširdžiai pagalvoti, ar tikrai tai yra sritis, kuri juos iš tiesų domina. Politikos mokslų studijos atveria dideles galimybes tolesniam darbui, bet labai svarbu yra tai pamėgti. Jei esate tikri savo pasirinkimu, tai linkiu drąsiai pasinerti į studijas, nes PMDF studijų aplinka bei akademinis personalas tikrai suteiks jums pačias geriausias sąlygas tobulėti ir augti ne tik kaip asmenybėms, bet ir tikriems politikos mokslų profesionalams. Galiu drąsiai tai sakyti, nes pats labai džiaugiuosi, kad turėjau tokią galimybę savo gyvenime studijuoti politikos mokslus ir gilintis vėliau į Diplomatijos ir tarptautinių santykių sritį.
Kuriais metais studijavote ir baigėte studijas?
VDU PMDF studijavau nuo 1999 m., kuomet įstojau į politikos mokslų bakalauro studijas. 2003 m. fakultete tęsiau Diplomatijos ir Tarptautinių santykių magistro studijas, o 2005 m. įstojau į doktorantūrą, kurią sėkmingai baigiau 2010 m., gaudamas VDU politikos mokslų daktaro laipsnį.