Baltarusijos politikės Sviatlanos Tsikhanouskayos vizitas VDU PMDF

2024 m. gegužės 6 d., Vytauto Didžiojo Universitete (V. Putvinskio g. 23-311 aud., Kaunas) lankėsi Baltarusijos politikė Sviatlana Tsikhanouskaya. Susitikimo su akademine bendruomene metu S. Tsikhanouskaya skaitė pranešimą tema: Regioninis stabilumas: Demokratinės Baltarusijos vaidmuo užtikrinant saugumą Rytų Europoje.  Paskaitos metu buvo siekiama įvertinti Baltarusijos vaidmenį regioninio stabilumo ir saugumo kontekste Rytų Europoje, ypač atsižvelgiant į šalies politinę situaciją ir demokratizacijos galimybes. Paskaitoje buvo analizuojama, kaip Baltarusijos vidaus politiniai ir ekonominiai veiksniai gali paveikti regioninį stabilumą, taip pat įvertinamas jos potencialus vaidmuo demokratinėje formoje Rytų Europoje.

Kaip teigia vizitą organizavusi VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto prodekanė Aistė Žemaitytė, tai unikali galimybė paskaitos metu diskutuoti su Baltarusijos opozicijos lydere Sviatlana Tsikhanouskaya apie Baltarusijos vaidmenį regioniniame stabilume bei galimus ateities scenarijus. Susitikimo metu aktyviai dalyvę universiteto studentai įsitraukė į diskusiją su S. Tsikhanouskaya, kur aptarė aktualias geopolitines temas bei Baltarusijos ateities perpektyvas.

Sviatlana Tsikhanouskaya yra Baltarusijos nacionalinė lyderė, Jungtinio pereinamojo laikotarpio vyriausybės vadovė ir išrinktoji Baltarusijos prezidentė, kuri, nepriklausomų stebėtojų nuomone, laimėjo 2020 m. rugpjūčio 9 d. prezidento rinkimus prieš ilgametį diktatorių Aliaksandrą Lukašenką.

Prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą 2022 m. vasario 24 d, Tsikhanouskaya pertvarkė judėjimo vadovybę, sukurdama ir vadovaudama Jungtiniam pereinamajam kabinetui.  Tsikhanouskajos vadovaujami Baltarusijos antikariniai aktyvistai vykdė pogrindinį pasipriešinimą Baltarusijoje sabotuodami geležinkelio transportą Rusijos kariuomenės pajėgoms, taip pat savanoriškai stojo į Baltarusijos kariuomenės dalinius, kovojančius už Ukrainą.
Kaip Baltarusijos demokratinio judėjimo lyderė ji aplankė 28 šalis, rinkdama paramą ir pasisakydama už daugiau kaip 1500 politinių kalinių  išlaisvinimą, taikaus valdžios perdavimą per laisvus ir sąžiningus rinkimus. Susitikimuose su JAV prezidentu J. Biden, Vokietijos politike Angela Merkel, Prancūzijos prezidentu E. Macronu, EU prezidente L. von der Leyen ir kitais pasaulio lyderiais, A. Tsikhanouskaya pabrėžė, kad būtinybę drąsiau reaguoti į Baltarusijos diktatūros veiksmus.

2020-2023 m. Sviatlana Tsikhanouskaya tapo taikios kovos už demokratiją ir stiprios moterų lyderystės simboliu. Be dešimčių apdovanojimų, ji yra Europos Parlamento skiriamos Sacharovo premijos, 2022 m. Tarptautinio keturių laisvių apdovanojimo ir Karolio Didžiojo premijos laureatė. 2021 m. ir 2022 m. Nobelio taikos premijai ją nominavo atitinkamai Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir Norvegijos parlamento nariai. A. Tsikhanouskaya buvo pripažinta „Bloomberg“ 50 įtakingiausių žmonių, „Financial Times“ 12 įtakingiausių moterų ir „Politico“ 28 įtakingiausių europiečių sąraše.

Foto Jono Petronio