Diplomai – jungtinės magistro programos MIREES studentams

Jau tampa gražia tradicija kiekvienų metų rugsėjo mėnesio pabaigoje PMDF dėstytojams vykti į Bolonijos universitetą ir dalyvauti jungtinės keturių universitetų (Bolonijos (Italija), Vytauto Didžiojo universiteto (Kaunas) Sankt Peterburgo valstybinio (Rusija) ir Čirvines (Vengrija), prie kurių dar po truputį jungiasi Kroatijos ir Slovėnijos universitetai) programos MIREES (Rytų Europos studijos ir tyrimai) magistro darbų gynimuose.

PMDF organizuojama MIREES studijų programa yra išskirtinė. Ji yra unikali tuo, kad baigusieji šias magistro studijas gauna diplomą, kurį pasirašo keturių universitetų Rektoriai. Diplomas, be jokių papildomų pripažinimo procedūrų galioja 4 šalyse. Jei studentas savo ateitį sieja su viena iš šalių, jis su šiuo diplomu jau iškart gali sėkmingai dalyvauti darbo rinkoje, kandidatuoti į doktorantūrą ar pan. Jei vyks į dar kitą šalį – turės pasaulyje žymių universitetų baigimo pažymėjimą, kuris savaime jau yra įgytos kvalifikacijos rodiklis.

MIREES programos organizuojamų studijų formatas taip pat yra kitoks. Studentai du semestrus mokosi Bolonijoje, trečiame semestre renkasi vieną iš universitetų partnerių, o ketvirtame rašo magistrinį darbą. Panašiai programoje yra įtraukti ir dėstytojai – partnerių universitetų lektoriai vyksta dėstyti į Boloniją, vėliau sulaukia dalies studentų savo dalykuose Kaune, Peterburge ar Budapešte.

Skiriasi ir baigiamųjų darbų rengimo tvarka. Darbui parašyti skiriami maždaug 8 mėnesiai, jo apimtis siekia apie 120 psl. Darbui ginti skiriama valanda, per kuria studentas pristato darbą (20 min.), išklauso gynimo komisijos narių pastabas (20 min.), vyksta diskusija (20 min.).  Kaip teikia programoje dirbantis PMDF profesorius Arūnas Molis „vertinant  studentų darbus, nėra jie išskirtiniai savo metodologija, bet išskirtiniai kitkuo – studento noru nuvykti į nagrinėjamą šalį, prieš tai pramokus vietos kalbos, atlikti gyvus interviu, susitarti dėl praktikos. Nes laiko yra, o paskaitų tuo metu nevyksta. O įgyta patirtis ryškiai atsispinti darbuose. Patys darbai neturi atitikti kažkieno sugalvotų politologijos darbų rašymo rėmų – stiprus darbas yra tarpdisciplininis darbas. Jei politologui tokį darbą įvertinti sunku – ne problema, tam ir yra kolegos, kurių stiprioji pusė yra sociologija, filosofija, teise, istorija ar ekonomika”. Baigiamųjų darbu gynimo komisijoje dalyvauja 5 nariai, viso paraleliai veikia 4 komisijos, veiksmas trunka dvi dienas nuo ryto iki vakaro. 3 vienos tautybes profesoriai vienoje komisijoje yra retenybe, komisijos yra visiškai tarptautines. Pažymiai diskutuojami iškart po gynimo, o apsprendžiami galutinai susirinkus visai 20 žmonių gynimo komisijos sudėčiai.

Vertingas MIREES studijų proceso tarptautiškumas, kuris yra šio projekto sėkmės garantas, ir kartu – pavyzdys, kaip gali būti organizuojamos socialinių mokslų studijų programos. Programoje dirbantys dėstytojai – įvairių šalių atstovai. Jie dirba 6 skirtinguose universitetuose, o be to – dėsto ir vadovauja MIREES studentams. Studijos vykdomos anglų kalba – tiek Bolonijos universitete, tiek tame, į kurį semestrui nusprendžia vykti studentas.

Verta paminėti, kad programą kūrė Bolonijos ir Vytauto Didžiojo universitetai ir būtent šių universitetų dėka ši programa sėkmingai auga toliau. Pernai, būtent MIREES darbų gynimų metu, mirė vienas šios programos dalyvių: prof. L. Donskis. Tiek studentai, tiek universitetų atstovai ir pernai, ir šiemet savo baigiamosiose kalbose minėjo apie neblėstamą profesoriaus įtaką. Šiemet kadencija baigiantis ES ambasadorius Rusijoje V. Ušackas sakė kalbą diplomų teikimo ceremonijoje. Programoje baigiamiesiems studentų darbas vadovauja arba/ir dėsto PMDF dėstytojai prof. A. Molis, prof. J. D. Mininger, doc. dr. R. Bulota, HMF dėstytojai prof. E. Aleksandravičius, prof. I. Dabašinskienė, doc. dr. V. Kalėdaitė ir kt.