Diskutuos apie kultūrinę diplomatiją

g-pranaitytes-book-coverSpalio 10 d. 15 val. VDU Mažojoje salėje vyks dr. Giedrės Pranaitytės monografijos „Cultural Diplomacy of France and the United States and its Practical Conduct in Lithuania”, kuri buvo išleista 2016 m., laimėjus Lietuvos Mokslo Tarybos konkursą, pristatymas. Renginyje daugiausiai dėmesio bus skiriama Prancūzijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų kultūrinės diplomatijos raidai bei ateities perspektyvoms.

Renginyje dalyvaus ir savo įžvalgomis dalinsis Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dėstytojai – prof. Regina Jasiulevičienė, prof. Kristina Juraitė, prof. Gintautas Mažeikis, dr. Andrius Švarplys ir dokt. Danguolė Bardauskaitė.

Prancūziškasis kultūrinės diplomatijos modelis įdomus dėl savo lankstumo ir tradicinio patrauklumo visame pasaulyje. Pozityvūs rezultatai, demonstruojami Prancūzijos kultūros diplomatų ir specializuotų institucijų, veikiančių šioje srityje, neretai gali kelti nuostabą, nes kasdieninė jų veikla tvarkoma itin reikliai, pasitelkiant specialius vyriausybinius mechanizmus, garsėjančius biurokratizuotu valdymu ir griežta finansų kontrole. Vis dėlto, prancūzų diplomatams ne visada pasiseka įgyti dar daugiau įtakos pasaulyje dėl gana didelio atsargumo ir nesugebėjimo veikti pakankamai greitai. Turint tai omenyje, bus siekiama aptarti, kaip kinta ir transformuojasi prancūzų požiūris į kultūrinę diplomatiją bei jos vykdymą tarptautinėje arenoje.

Amerikietiškasis kultūrinės diplomatijos modelis tradiciškai skiriasi nuo prancūziškojo dėl liberalesnio organizavimo stiliaus ir geresnio pasirengimo remtis privačiomis iniciatyvomis bei naudoti nevyriausybinius finansų išteklius, kad atsirastų galimybė parodyti geriausius amerikiečių kultūros pavyzdžius tarptautiniu lygiu. Tyrinėjant Jungtinių Amerikos Valstijų kultūrinės diplomatijos modelį svarbu įžvelgti kokiais būdais ekonominiai ir politiniai sunkumai, kuriuos JAV prezidento Barack’o Obamos administracija patyrė šalies viduje, paveikė valstybės galios svyravimus. Daug dėmesio pasaulyje sulaukė buvusios JAV valstybės sekretorės Hillary R. Clinton suformuotas požiūris į kultūrinę diplomatiją. Renginyje bus siekiama aptarti  bei atskleisti, kaip JAV santykiai su kitomis valstybėmis kinta dėl praktinio naujai apibrėžtų JAV kultūrinės diplomatijos principų taikymo.