J. Zubė: šios studijos žymi mano kritinio mąstymo pradžią

Tarptautinės politikos ir vystymo studijų programos absolventas Julius Zubė, šiuo metu tęsiantis studijas Afrikos Studijų magistro programoje Kopenhagos Universitete, Danijoje, kalba apie savo studijų patirtis PMDF.

Kas paskatino pasirinkti būtent tarptautinės politikos krypties studijas ir kodėl iš daugelio universitetų siūlomų programų pasirinkote studijuoti būtent Vytauto Didžiojo universitete? Tai buvo laimingas atsitiktinumas ar ilgai gvildentas noras?
Veikiausiai tai buvo pirmasis variantas. Sąrašas programų, kuriose norėjau potencialiai studijuoti, buvo gana platus – nuo kelių inžinerijos iki tarptautinės politikos (iš viso laikiau 5 valstybinius egzaminus, tad ir pasirinkimas buvo platus). Iki pat paskutinės studijų sąrašo pridavimo datos dvejojau, ką įrašyti pirmu numeriu. Vis negalėjau apsispręsti tarp mokslų, susijusių su matematika ir fizika (kaip inžinerija), ir socialinių mokslų. Galiausiai nusprendžiau duoti prioritetą socialiniams mokslams, kadangi tai buvo arčiau širdies.
Visada domėjausi tarptautine politika, įvairiais interesais ir aktoriais, kurie dalyvauja tarptautinės visuomenės organizavimo procesuose ir t.t. Vienintelis nerimas buvo dėl potencialaus įsidarbinimo baigus studijas, tačiau nusprendžiau, kad geriau studijuoti tai, kas man iš tikro patinka, ir stengtis būti kuo geresniu šioje sferoje, o ne atsižvelgti vien į tai, kokie šansai įsidarbinti ateityje pasirinkus tam tikrą programą. Pasirinkau Tarptautinės politikos ir vystymo studijas dėl to, kad, kaip jau minėjau, itin domėjausi tarptautine politika. Vystymo studijos suteikė papildomą aspektą, kuris privertė mane atkreipti daugiau dėmesio į šia programą. Paprastai pasakius – skambėjo įdomiau ir ne tiek sausai, palyginus su standartinėmis politikos studijomis. Studijų struktūra taip pat pritraukė dėmesį, įskaitant galimybes mokytis papildomos kalbos, susijusios su regionu, į kurį studentas norėtų koncentruotis, bei faktas, kad viskas buvo dėstoma angliškai. Vienu žodžiu, tuo pačiu metu tai buvo kažkas, kas man automatiškai patiko, bei apie ką dar daug nežinojau, tad galiausiai ten ir nusprendžiau stoti. Kalbant apie VDU, galiausiai prioritetus, kur stoti, nulėmė ne pats universitetas, o jo siūlomos programos. Iš tikro, tuo metu pats Kaunas kaip miestas neatrodė kaip labai patraukli studijų vieta – visuose kituose miestuose turėjau pažįstamų ir draugų, išskyrus Kauną. Taip pat tuo metu kai stojau, tarp žemaičių (pats esu iš Skuodo r.) Kaunas niekada nepritraukdavo daug studentų – daug kas stodavo į universitetus Klaipėdoje arba Vilniuje.

Ką jums davė VDU studijos?
Gana sunku konkrečiai išvardinti viską, tad apsiribosiu 3 pagrindiniais dalykais, kuriuos man davė mano studijos. Visų pirma, šios studijos žymi mano kritinio mąstymo pradžią ir, manau, kad gana daug prisidėjo prie jo formavimosi. Daugelis dalykų, į kuriuos žvelgdavau supaprastintai, tapo žymiai labiau problematiški ir, tuo pačiu įdomūs. Antra, Universitetas bei aktyvus dalyvavimas jo veikloje padėjo man tobulėti kaip asmenybei bei suteikė platformą išreikšti savo nuomonę ir idėjas apie dalykus, kurie man rūpi ir yra svarbūs. Galiausiai, tikriausiai skambės banaliai, tačiau trečias svarbiausias dalykas yra žmonės, su kuriais teko susipažinti, įskaitant dėstytojus ir kitus studentus. Su dalimi šių žmonių vis dar palaikau ryšius ir stengiuosi susitikti, kuomet turiu šansą.

Kas Jums labiausiai patiko VDU? Kokius išskirtumėte universiteto pliusus/privalumus? Galbūt kažko trūko?
Universitetas labai draugiškai priimdavo studentų iniciatyvas užklasinei veiklai bei bendriems renginiams. Išties, dabar pagalvojus, PMDF iniciatyva universitete tikrai vykdavo daug renginių su įdomiomis ir svarbiomis temomis. Vien tai parodo, kad universitetas stengiasi įtraukti studentus į papildomas veiklas. Paskaitų kokybe taip pat negaliu skųstis. Kaip jau minėjau, paskaitos man suteikė labai daug žinių ir paruošė tolimesnėms studijoms užsienyje, tad galiu būti vien tik dėkingas universitetui už tai.

Ką veikiate šiuo metu?
Šiuo metu studijuoju Afrikos Studijas (MA) Kopenhagos Universitete, Danijoje. Kol kas koncentruoju šias studijas į Pietų Afrikos Respublikos analizę. Kitais metais planuoju persikelti į Keiptauną, kur galėčiau atlikti faktinės medžiagos rinkimą baigiamajam magistro darbui.

Trys pagrindiniai dalykai, kuriuos turėtų daryti studentas, kad pasiektų tai, ką pasiekėte Jūs, arba daugiau..?
Asmeniškai nemanau, kad esu pasiekęs tiek daug, kad galėčiau patarti kitiems studentams. Galbūt galėčiau patarti, iš studijų patirties, kad, norint turėti pilną ir visavertę studijų patirtį, neužtenka būti vien tik stropiu studentu. Patarčiau taip pat dalyvauti įvairiose organizacijose ir kuo dažniau išreikšti savo nuomonę ir poziciją tau svarbiais klausimais. Taip pat, tikiuosi, kad tylėjimo kultūra Lietuvos universitetuose, kurią pastebėjau bent jau savo studijų laikais, baigsis. Dažnai įvairių paskaitų metu studentai užduodavo vos kelis klausimus bei nenorėdavo išreikšti savo nuomonės. Jei ir atsirasdavo tokių žmonių, į juos dažniausiai kiti studentai žvelgdavo kaip į tuos norinčius, kad juos pastebėtų dėstytojai arba kalbančius kažką vien dėl to, kad kažką kalbėtų. Suprantu, kad tokių atvejų taip pat pasitaiko. Tačiau mąstymas – „nekalbėsiu, nes bijau, kad pasakysiu kažką kvailo arba geriau nieko nesakysiu, nes po to atrodysiu, kad bandau įtikti dėstytojui“, tikrai nėra gera alternatyva. Tad mano patarimas – jeigu manai, kad gali kaip nors prisidėti prie diskusijos, išreikšk savo nuomonę.

Kokius savo pasiekimus labiausiai vertinate?
Manau, kad į šį klausimą kol kas negaliu atsakyti nei pats sau. Stengiuosi apie pasiekimus kol kas negalvoti ir tiesiog dirbti bei siekti kuo daugiau žinių ir patirties ateities pasiekimams savo studijų sferoje.

Ar studijos VDU PMDF galėjo prisidėti prie dabartinės Jūsų karjeros? Jeigu taip, tai kokiu būdu?
Kadangi oficialios karjeros dar nepradėjau, nelabai galiu komentuoti šį klausimą. Tačiau kalbant apie savo dabartines studijas, tikrai taip. Mano dabartinis tikslas studijuoti Afrikos studijas yra susijęs tiesiogiai su mano buvusiomis studijomis PMDF.

Ko palinkėtumėte svajojantiems ar besiruošiantiems studijuoti VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakultete?
Na, visų pirma, patarčiau rimtai apgalvoti savo galimybes bei norus studijuoti. Čia, galbūt, labiau susiję konkrečiai su mano studijuota programa. Prisimenu, kad po pirmo semestro studijų netekome daug grupiokų, kuriems anglų kalbos žinios arba bendrai programos sritis buvo sudėtingi. Taip pat patariu nesirinkti šitos programos tiems žmonėms, kurie eina studijuoti į universitetą vien dėl diplomo. Studijuodamas buvau paklaustas bent kelių žmonių apie programą, ar gerai būtų ją pasirinkti, norint studijuoti, bet kad nebūtų per daug sunku turėti gerą įvertinimą ir t.t. Iš karto tiems žmonėms galiu patarti nestoti į šias studijas, jei nori labiau studentauti, o ne studijuoti.

Kuriais metais studijavote ir baigėte studijas? Kurią programą?
Studijavau 2012-2016 metais. Tarptautinės politikos ir vystymo studijas (anglų kalba).