Kodėl verta rinktis Šiuolaikinės Europos politikos magistro studijas?

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Politikos mokslų ir diplomatijos fakultete (PMDF) vyksta priėmimas į magistro studijų programas. Ne vienas bebaigiantis bakalauro studijas studentas, besiruošiantis tęsti studijas, susimąsto, kokiu keliu jam toliau eiti – rinktis vieną iš savo esamos studijų krypties programų ar keisti studijų kryptį. Jei tęsti, tai kurią iš visos grupės magistro studijų programų pasirinkti? Šiame kontekste nutarėme pakalbinti VDU Politikos mokslų ir diplomatijos Politologijos katedros docentę, Šiuolaikinės Europos politikos magistro studijų programos komiteto vadovę doc. dr. Ingridą Unikaitę-Jakuntavičienę.

Kas galėtų padėti bebaigiantiems studijas bakalaurantams apsispręsti, kurią politikos mokslų magistro studijų programą pasirinkti?

Vieno konkretaus atsakymo į šį klausimą nėra. Nėra ir konkretaus recepto, ką privalo turėti studijų programa, kad sudomintų besirenkantį. Pasirinkimą palengvina, jei studentas žino, kas jį domina ir kokioje srityje nori dirbti, siekti karjeros. Tokiu atveju rinktis turėtų pagal savo interesų lauką. Pavyzdžiui, jei studentas žavisi diplomato darbu ar tarptautinių organizacijų veikla ir nori geriau išmanyti jų subtilybes, turėtų rinktis diplomatijos ar tarptautinių santykių studijas. Jei labiau domina Europos valstybėse bei Europos Sąjungoje vykstantys politiniai procesai, priimami sprendimai ar vidaus politikos klausimai, susiję su partijų, parlamentų ar vyriausybių veikla, rinkimų procesu, tuomet geriausias pasirinkimas būtų Šiuolaikinės Europos politikos studijos. Be to, svarbu ir kiek laiko studentas planuoja skirti studijoms. Jei nori ir gali ilgiau studijuoti, renkasi 2 metų programą, o jei svarbu kuo greičiau įgyti magistro diplomą, tai renkasi 1,5 metų trunkančią programą. Daugelis buvusių mano studentų po 4 metų studijų norėjo greičiau įgyti magistro laipsnį ir ieškojo trumpesnės trukmės programos. Apsisprendimą gali įtakoti ir siūlomi studijų programos dalykai, dėstytojų kolektyvas, absolventų atsiliepimai. Taigi siūlau skirti šiek tiek laiko ir pasidomėti visais šiais dalykais. Kartais viena išgirsta mintis ar kažkieno duotas patarimas gali nulemti pasirinkimą.

Kaip manote, kodėl šiuo metu verta gilintis į Europos valstybių politiką?

Šiuo metu Europos politikoje vyksta daug įvairių įdomių procesų, susijusių su skaitmenizavimo, aplinkosaugos, geopolitiniais iššūkiais, Europos sienų apsaugos ir transatlantiniais santykiais, kuriuos suprasti svarbu ne tik kaip piliečiui, bet ir kaip politikos mokslų ekspertui. Mūsų valstybė yra Europos regiono valstybė, tad pažinti ir gebėti analizuoti šiuolaikinę Europos valstybių politiką bei jos sąsajas su pasaulyje vykstančiais globaliais procesais, mums itin aktualu dirbant analitinį, administracinį, politiko ar sprendimų priėmėjo darbą. Šiuolaikinės Europos politikos programa pasiūlo lyginamąją perspektyvą apie atskiras Europos valstybes bei teorinius ir metodologinius įrankius, kaip suprasti jų vidaus politiką kaip dalį Europos valdysenos sistemos.

Kodėl verta rinktis Šiuolaikinės Europos politikos magistro studijų programą?

Visų pirma, ši programa padeda įgyti ekspertinių žinių apie įvairius politikos ir socialinius procesus, vykstančius Europos regione ir ES valstybėse – tiek vidaus politikoje, tiek užsienio politikoje, nes studijuojamų programos dalykų sąraše skiriamas dėmesys ne tik pačių Europos valstybių politikai, bet ir jų santykiams su kitų regionų valstybėmis. Šiuo metu itin paklausūs ekspertinių žinių apie Europos reikalus bei analitinių ir komunikacinių įgūdžių turintys specialistai. Kokybiškos studijos, kai skiriamas laikas studijavimui, žinių kaupimui ir svarbių kompetencijų įgijimui, išvykstama į mainų studijas užsienio universitetuose pagal Erasmus+ arba dvišales sutartis, atliekama praktika laisvu nuo studijų metu pasirinktose ES institucijose, Europos tyrimų centruose ar įvairių valstybės institucijų skyriuose, susijusiuose su ES ar Europos reikalais, tikrai atveria ne vienam programos absolventui duris į Užsienio reikalų ministeriją, darbą Seime, Savivaldos ar ES institucijose. Ne vienas absolventas siekia politiko karjeros ir studijų patirtį naudoja šiame kelyje. Taigi, programa pasiūlo meškerę, o laimikis priklauso nuo kiekvieno galimybių ja pasinaudoti. Antra, programa tiktų tiems, kas nori trumpesnio studijų laiko, nes studijos trunka 3 semestrus, kai pirmus metus studijuojami programos dalykai, o trečią semestrą jau rengiamas tik magistro darbas. Trečia, ši politikos mokslų programa vykdoma lietuvių kalba, bet yra galimybė norintiems pabendrauti ir su kitų programų studentais klausyti pasirenkamų dalykų anglų kalba arba šia kalba studijuoti semestrą išvykus į užsienio universitetą. Galimybių išvykti visiems yra labai daug. Reikia tik noro. Be to, yra galimybė paskaitas planuoti vakariniu laiku, kad studentai galėtų studijas derinti su darbu.

Kviečiame išsamiau susipažinti su Šiuolaikinės Europos politikos studijų programa ir tapti jos studentais jau nuo šio rudens.