Laisvė ir humanizmas politikoje

pexels-photo-9816-large-700x367Spalio 5 d. 16 val. Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje (S. Daukanto g. 25) vyks diskusija „Laisvė ir humanizmas politikoje. V. Havelo idėjų reikšmė Lietuvoje ir Europoje“. Renginys skirtas Čekijos prezidento Vaclavo Havelo atminimui.

Diskusijoje dalyvauja Čekijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Bohumil Maźanek, VDU  istorikai: prof. habil.  dr. Egidijus Aleksandravičius ir Kastytis Antanaitis bei  publicistas Donatas Puslys. Diskusiją moderuoja VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto docentas Andžej Pukšto.

2016-aisiais metais dramaturgas, poetas, filosofas ir Čekijos prezidentas Vaclavas Havelas būtų minėjęs 80-ties metų jubiliejų. Tačiau kelti V. Havelo idėjas ir prisiminti jo politinę veiklą svarbu ne tik dėl gražios sukakties.

Žvelgiant į šiandieninę Vakarų liberaliųjų demokratijų ir Lietuvos politinę kultūrą, kyla klausimas, ar vis dar prisimenamos tos politinės vertybės ir praktikos, kurios XX a. antroje pusėje vedė Europą į laisvę, taiką ir klestėjimą? Ar pagarba žmogui, įsiklausymas, laisvė ir moralė neliko pašonėje greta vis labiau įsigalinčios profesionalų techninės politikos? Ar filosofija, istorija, literatūra ir meno formos tebėra svarbios greta plintančios politinės vadybos? Galiausiai, kur mus gali nuvesti politiniai lyderiai, kurie pamiršta vertybes ir idėjas, vedusias Europą į laisvę ir vienybę? Pati nūdiena verčia mus kelti šiuos klausimus, prisiminti V. Havelą ir kitus politikus, kuriems vadovavimas valstybei ir lyderystės visada buvo greta didžiųjų idealų, laisvės ir pagarbos žmogui.

Šie ir panašūs probleminiai klausimai bus svarstomi susitikime spalio 5 d. Renginį organizuoja Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus ir Čekijos Respublikos ambasada Vilniuje.

Renginio metu bus prisimintas ir V. Havelo apsilankymas Kaune, kur Čekijos Prezidentas, vienas Prahos pavasario dalyvių, pagerbė Romo Kalantos atminimą. V. Havelas buvo pirmasis oficialus valstybės vadovas, viešnagės Lietuvoje metu aplankęs R. Kalantos memorialą. Susitikime aptarsime Prahos pavasario ir 1972 metų įvykių Kaune sąlyčius, kuriuos savo apsilankymu 1996 m. Lietuvoje pabrėžė V. Havelas.

Havelo asmenybę su Kaunu jungia ir kita simbolinė sąsaja. Iškilaus humanisto atminimo renginys neatsitiktinai vyksta būtent V. Adamkaus bibliotekoje. Neseniai užsimezgęs dviejų įstaigų – Prahoje esančios V. Havelo bibliotekos ir Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus –bendradarbiavimas kultūriškai ir idėjiškai artina Čekiją ir Lietuvą. Abi prezidentinės bibliotekos ne tik atveria savųjų prezidentų archyvus, bet taip pat puoselėja liberaliąsias demokratines vertybes, laisvę ir pagarbą žmogui.

Daugiau informacijos renginio socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje.

14525104_1116672388419946_2398442124612460747_o