Prof. Sauliui Pivorui paskirta Lietuvos mokslų akademijos vardinė premija

Lietuvos mokslų akademija (LMA), siekdama įvertinti Lietuvoje vykdomų skirtingų mokslo sričių mokslinių tyrimų laimėjimus ir skatinti mokslininkų kūrybinį aktyvumą, periodiškai organizuoja vardinių premijų konkursus už vertingiausius mokslo pasiekimus. LMA yra įsteigusi 19 vardinių premijų, kurios skiriamos kas ketverius metus. LMA prezidiumas, remdamasis LMA vardinių premijų konkursų rezultatais, konkursams pateiktų darbų vertinimo komisijų siūlymais ir LMA mokslų skyrių teikimu, nutarė skirti Simono Daukanto (istorija) premiją Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto, Viešojo administravimo katedros prof.  dr. Sauliui Pivorui už monografiją „Virtus Lituana. Politinė mintis Simono Daukanto istoriografijoje“.

Mokslo monografija yra naujas „Lietuvos Herodoto“ veikalų perskaitymas ir interpretavimas, skirtas politinėms Simono Daukanto idėjoms. Monografijoje atskirai ir sistemingai nagrinėjamas Simono Daukanto politinis mąstymas, atkuriant antikinės ir modernios politinės minties recepciją Simono Daukanto istoriografijoje. Darbe pirmąkart daukantianos tyrimų kontekste atskleidžiamas ir detaliai argumentuojamas antikinės politinės minties poveikio mastas S. Daukanto Lietuvos istorijos veikaluose. Darbe remiamasi kontekstualistine idėjų istorijos prieiga, pasitelkus naujausius politinių idėjų (pirmiausia respublikonizmo ir prigimtinės teisės teorijos) raidos Europoje tyrimus analizuojamos S. Daukanto idėjos europinės politinės minties kontekste. Monografijoje aptartas lietuvių nacionalinės istoriografijos lietuvių kalba pradininko požiūris į veiklaus individo ir tvarios, savarankiškai besivaldančios politinės bendruomenės, tarpusavio priklausomybę, respublikoniškos laisvės ir veiklumo/verslumo svarbą istorijoje. Parodoma, kad ne mažiau nei etninė tautos samprata Daukantui buvo svarbi ir pilietinės/politinės tautos samprata. Išryškinamas klasikinių kardinalių dorybių („virtus“) samprata bei prigimtinės teisės teorija paremtas Lietuvos istorijos aiškinimas, bendro gėrio ir teisingumo principais grįstos politikos ir viešojo valdymo vizijos S. Daukanto veikaluose.