S. Kasmauskaitė: studijos praplečia pasaulėžiūros akiratį
Politikos mokslų studijų programos 4k. studentė Simona Kasmauskaitė pasakoja apie savo studijas ir veiklą PMDF
Kas paskatino pasirinkti būtent tokios krypties politikos mokslų studijas ir kodėl iš daugelio universitetų siūlomų programų pasirinkote studijuoti būtent Vytauto Didžiojo universitete? Tai buvo laimingas atsitiktinumas ar ilgai gvildentas noras?
Aš visada buvau meno žmogus, nes visuomet dainuodavau. Nors 11-12 klasėje pasirinkau savo mokymosi profilius socialiniams-humanitariniams mokslams, tačiau vis tiek galvojau savo gyvenimą sieti su muzika. Vieną dieną mūsų šeimoje kilo diskusija „kur ir ką man studijuoti?“. Šios diskusijos metu mano brolis pasakė: „ką čia veiksi su ta muzika, net neužsidirbsi. Turbūt ir taip nieko kito studijuoti negali.“ Tai tapo principo reikalu. Kadangi egzaminus išsilaikiau beveik šimtukais, supratau, kad mano pasirinkimo spektras yra be galo didelis. Mano draugai, kurie studijavo tuo metu VDU, pasakė, kad būtent šis universitetas praplečia pasaulėžiūrinį akiratį, o Artes Liberales vertybių modelis iškart mane sužavėjo. Tai paskatino pradėti ieškoti sau tinkančių studijų programų. Mokykloje turėjau pamoką pilietiškumo pagrindai, tačiau visada galvodavau, kaip galima paruošti jauną žmogų būti pilietišku, jei pamoka vyksta tik karą per savaitę. Tai iššaukė mano domėjimąsi politika. Suvokiau, kad būtent šita kryptis – diplomatija – tikrai mane traukia ir žavi. Studijas Vytauto Didžiojo universitete pasirinkau dėl Artes Liberales vertybių rinkinio, o politikos mokslai pasirodė gan perspektyvi ir plati studijų programa. Taigi, iš netikėto iššūkio dar 12-oje klasėje, gavosi gan sėkmingas ir geras pasirinkimas.
Jau studijuojate paskutinius metus, tad galbūt galėtumėte pasakyti, ką jums davė VDU politikos mokslų studijos?
Žinoma, davė labai daug, tačiau galiu neslėpti, kad studijos dažną iš mūsų priveda prie dvejonių „ar aš esu savose vėžėse?“. Būtent VDU man leido suvokti, kad studijos, kurias aš studijuoju, nėra įstatytos į jokius rėmus, aš galiu pasirinkti net meno studijas kaip gretutinę studijų programą, arba išvažiuoti į mokymosi mainus pagal Erasmus+ programą. Šis universitetas tikrai neriboja studentų, o kaip tik leidžia ieškoti ir atrasti save. Man asmeniškai politikos mokslai suteikė tiek viešojo kalbėjimo įgūdžių, tiek pagrindinių pasaulio ir Lietuvos politikos tendencijų pažinimo. Svarbu paminėti, kad visi dėstytojai, sutikti mano studijų metu, išugdė kritinį požiūrį, išmokė viską pasverti „už“ ir „prieš“, bei susidaryti nešališką poziciją. Džiaugiuosi, kad Vytauto Didžiojo universitetas mane užaugino kaip asmenybę.
Kas Jums labiausiai patiko VDU? Kokius išskirtumėte universiteto pliusus/privalumus?
Kaip ir minėjau, kas man labiausiai patiko, tai Artes Liberales vertybių sistema. Taip pat, didelis privalumas yra tai, kad pats studentas gali susidėlioti savo paskaitų grafiką. Tai ypač aktualu tiems, kas turi darbus, arba tiesiog yra aktyvūs už universiteto sienų. Ir tikriausiai pats didžiausias pliusas yra santykis tarp studento ir dėstytojo. Tai aš labai vertinu. Pamenu, kad nuo pat pirmo kurso, pirmųjų paskaitų metu dėstytojai į mus, pirmakursius, kreipėsi „kolegos“. Tai sukūrė šiltą ir jaukią aplinką. Dėstytojai visada stengdavosi sudaryti sąlygas, kad būtų galima papildomai ateiti ir pasiklausti tai ko nesupranti ar tiesiog padiskutuoti ne tik universiteto aplinkoje, bet ir už jo ribų.
Ar studijuodamas užsiėmėte ir kokia nors papildomą veikla? Dalyvavote universiteto klubų ar organizacijų veikloje? Ką Jums ši veikla davė? Ką patartumėt jauniems kolegoms?
Taip, mano pagrindinė veikla yra Akademiniame politologų klube. Žinoma, tai nėra universiteto organizacija, tačiau ji labai aktyviai bendradarbiauja su VDU. Į APK įstojau dar 3 kurse, o šiuo metu esu ryšių su visuomene atstovė. Būtent šis klubas man, kaip politikos mokslų studentei, tapo puikia galimybe pagilinti savo politines žinias. Gavau progą sudalyvauti įvairiuose renginiuose, diskusijose, seminaruose bei asmeniškai susipažinti su įvairiais politikos atstovais, ekspertais ir Seimo nariais. Savo kolegoms patarčiau nebijoti, drąsiai išnaudoti visas universiteto suteikiamas galimybes. Išnaudoti tą santykį tarp studento ir dėstytojo, tam, kad pasisemtumėte daugiau žinių, taip pat sudalyvauti įvairiuose renginiuose, kuriuos organizuoja VDU.
Ar pasinaudojote universiteto siūlomomis Erasmus+ ar dvišalių mainų galimybėmis? Jei taip, ar išvykimas buvo naudingas? Kokios patirties pasisėmėte? Ar studijos kitose valstybėse skiriasi nuo lietuviškųjų? Jei ne, kodėl nevykote?
Dėl sveikatos problemų 3 kurse teko pasiimti akademines atostogas. Dar kartą galiu padėkoti VDU už šitą suteiktą galimybę. Kai gyvenime įvyksta krizė, pradedi svarstyti, ką daryti toliau su gyvenimu, išsilavinimu, universitetu. Kaip tik tuo momentu pradėjau spręsti didžiausius gyvenimo klausimus, o universitetas man tapo tarsi atrama, kuri leido išeiti pailsėti, pasveikti ir vėl grįžti į mokslus. Per tą laikotarpį man gavosi tarsi Erasmus+ programa savarankiškai. Kadangi turėjau pažįstamų užienyje, tuo metu, kai teko gydytis užsienyje, turėjau galimybę dirbti su kitais užsienio universitetais. Iš akademinių atostogų grįžau 3 kurso II semestre, tad tai sustabdė mano norą pasirinkti erasmus + programą, nes jau reikėjo po truputį ruoštis bakalaurui.
Ar naudojotės galimybe įgyti gretutinę specialybę? Jei ne, kodėl nesirinkote?
Dar pirmuose kursuose lankiau dainavimo studijas, kurios užėmė nemažai mano laiko. Taip pat, reikėjo priprasti prie studijų, prie didesnių mokslo apimčių, nes atėjus tiesiai iš mokyklos reikia susipažinti su universitetu ir suprasti visą sistemą. Turbūt tada dar nebuvau tokia drąsi ir pabijojau. Tačiau dabar su kuo tik kalbu, paminiu, kad VDU suteikia puikias galimybes išbandyti savas jėgas.
Kokie jūsų tikslai ir planai artimiausioje ateityje? Ar siejate savo ateitį su studijuojama specialybe?
Politikos mokslai kartu su Akademiniu politologų klubu davė labai didelį žinių bagažą ne tik politikos ar politologijos pagrindus, bet ir tą diplomatinį supratimą, viešąjį kalbėjimą, suvokimą, kaip reikia kontaktuoti su tiksliniais asmenimis, todėl aš ateityje tikrai labai norėčiau savo ateitį sieti su politikos mokslais. Mane labiausiai domina politinės žurnalistikos kryptis.
Nors ir ne iškarto, tačiau tikrai norėčiau rasti darbą pilietinio aktyvumo srityje, pavyzdžiui, dirbant su jaunimu, ar bandant pateiktį į savivaldybių veiklas. Manau vien dėl to, kad būsiu baigusi VDU turiu daug potencialo pasiekti savo svajones.
Ar ruošiatės studijuoti magistro programoje? Kokias studijas planuojate rinktis?
Tikrai taip, planuoju stoti į magistro studijas ir vėl Vytauto Didžiojo universitete, viešosios komunikacijos srityje. Žinau, kad dėstytojai yra tikrai kompetetingi ir malonūs, o žinios, kurias įgijau per visus 4 metus, man padės toliau tęsiant studijas.
Ko palinkėtumėte besiruošiantiems studijuoti VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakultete?
Rekomenduočiau daugiau įdėti savarankiško darbo. Siūlyčiau labiau domėtis politinėmis aktualijomis, daugiau skaityti politinės literatūros. Nors mano laikais mokykla nesuformavo tokio požiūrio, kaip ir minėjau prieš tai, pilietinio ugdymo pamokos būdavo per siauros, o būtent tiems mokiniams, kurie nori studijuoti politiką, reikėtų domėtis politinių ideologijų klasikos autoriais. Tai tikrai palengvintų bendrąjį suvokimą ir pačias studijas.