Viešojo administravimo absolvento mintys apie studijas PMDF

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros Inovacijų programų ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vedėjas Ričardas Valančiauskas dalijasi mintimis apie Viešojo  administravimo bakalauro studijas VDU ir savo karjerą.
Kas paskatino pasirinkti būtent viešojo administravimo studijas ir kodėl iš daugelio universitetų siūlomų programų pasirinkote studijuoti būtent Vytauto Didžiojo universitete? Tai buvo laimingas atsitiktinumas ar ilgai gvildentas noras?
Mokykloje įdomiausios buvo istorijos pamokos (po kūno kultūros). Universitete taip pat norėjosi mokytis panašios srities dalykus, o istorija artimai susijusi su politikos mokslais. Po dvejų studijų metų, kai reikėjo rinktis tarp politikos mokslų ir viešojo administravimo, studijas nusprendžiau tęsti viešojo administravimo srityje. Tą nulėmė noras įgyti kiek praktiškesnę specialybę, tačiau politikos mokslai būtų buvęs ne ką prastesnis pasirinkimas. Be VDU, svarsčiau galimybę studijuoti Vilniaus universitete, bet nutariau, kad VDU mokytis bus paprasčiau, nes pats gyvenau Kauno rajone.
Ką jums davė VDU viešojo administravimo studijos?
Banali tiesa, bet, universitetas (ypač socialinių mokslų studijos) suteikia išsilavinimą, o praktinius įgūdžius bet kokiu atveju gali įgyti tik dirbdamas. Tad viešojo administravimo studijos suteikė žinias, kurios padėjo ir tebepadeda profesinėje karjeroje.
Kas Jums labiausiai patiko VDU? Kokius išskirtumėte universiteto pliusus/privalumus? Galbūt kažko trūko?
Labiausiai patiko laisva atmosfera, galimybė savarankiškai rinktis kai kuriuos dalykus. Studijų draugai buvo protingi, kadangi konkursas į šias studijas buvo vienas didžiausių universitete. Jie buvo ne tik protingi, bet ir įdomūs, draugiški, tad su jais bendrauju iki šiol. VDU suteikia daug galimybių dalyvauti visuomeninėje veikloje, politikos mokslų atveju naudinga prisijungti prie Akademinio politologų klubo. Taip pat įsiminė kasmetinės politologijos olimpiados, suteikusios puikią galimybę aplankyti Europos Sąjungos institucijas Briuselyje, susipažinti su vyresnių kursų studentais bei patirti daug įdomių nuotykių kelionėse.
Ką veikiate šiuo metu?
Šiuo metu dirbu Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūroje. Smagiausia, kad tai nėra tipinė valstybės institucija – darbe tenka naudoti vadybos, teisės, derybų, viešojo kalbėjimo, raštvedybos, finansų žinias ir įgūdžius. Sunkoka surasti kitą tokią įstaigą, kur tektų bendradarbiauti su tiek daug skirtingų organizacijų: mokslo institucijomis, verslo įmonėmis, nevyriausybinėmis organizacijomis, valdžios institucijomis (pradedant ministerijomis, baigiant Prezidentūra). Juo labiau, kad, vykdydami tarptautines veiklas, bendraujame su Europos Komisija ir kitomis tarptautinėmis organizacijomis.
Trys pagrindiniai dalykai, kuriuos turėtų daryti studentas, kad pasiektų tai, ką pasiekėte Jūs, arba daugiau?
Būti atkakliam. Nebijoti išsiskirti, turėti savo nuomonę, net jei ji nesutampa su daugumos (tol, kol gali aiškiai pagrįsti jos pasirinkimą). Ir būti aktyviam, iniciatyviam bei kuo daugiau bendrauti, nes bendravimas ir ryšiai būtini visose srityse – ar dirbtum viešajame sektoriuje, ar versle, ar tiesiog keliautum aplink pasaulį.
Kokius savo pasiekimus labiausiai vertinate?
Džiaugiuosi tuo, kad viską dariau pakankamai nuosekliai. Pirma užduotis buvo sėkmingai baigti mokslus. Tačiau visa galva pasinerti vien į mokslus nenorėjau, todėl nuo trečio kurso pradėjau dirbti. Pabaigęs studijas, pradėjau ieškoti darbo valstybės tarnyboje. Pavyko ne iš pirmo karto, bet tai suteikė postūmį būti dar atkaklesniam siekiant gauti norimą darbą. Tad neilgai trukus laimėjau konkursą darbui dar tuo metu veikusioje Kauno apskrities administracijoje, kuriam kruopščiai ruošiausi. O toliau viską lėmė darbštumas, pareigingumas ir nuolatinis siekis tobulėti visose srityse.
Ar studijos VDU PMDF galėjo prisidėti prie dabartinės Jūsų karjeros? Jeigu taip, tai kokiu būdu?
Prisidėti galėjo, bet neprisidėjo (juokauju). Žinoma, prisidėjo tuo, kad studijų metu gavau pagrindą žinių, kurios padėjo gauti darbą ir sėkmingai jame įsitvirtinti.
Ko palinkėtumėte svajojantiems ar besiruošiantiems studijuoti VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakultete?
Siekti savo svajonės. Mokslai PMDF yra įdomūs, juos galima suderinti tiek su aktyviu laisvalaikiu, tiek papildomais darbais. Manau, tai yra geras tramplinas sėkmingai ateičiai.
Kuriais metais studijavote ir baigėte studijas?
Studijavau 2004–2008 m., baigiau Viešojo administravimo bakalauro studijas. Vėliau tęsiau studijas VDU Teisės fakultete ir įgijau dar ir teisininko diplomą.