PMDF absolventų stipendijos laimėtojo atsiliepimas apie praktiką Helsinkyje

Penktoji kasmetinė VDU politikos mokslų absolventų stipendija 2019 m. buvo paskirta VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto magistro programos „Diplomatija ir tarptautiniai santykiai“ absolventui Tadui Legeikai. Stipendijos tikslas – finansuoti absolvento stažuotę Lietuvos ambasadoje Helsinkyje, prasidėjus Suomijos pirmininkavimui Europos Sąjungos Tarybai.

Dalinamės absolventų stipendijos laimėtojo Tado Legeikos mintimis ir įspūdžiais prasidėjusios praktikos metu Lietuvos ambasadoje Helsinkyje.

„PMDF absolventų stipendija man suteikė galimybę atlikti praktiką Lietuvos Respublikos ambasadoje Suomijos Respublikoje. Nors stažuotė prasidėjo vos prieš savaitę, įspūdžiai gausūs ir geri.

Į praktiką Lietuvos ambasadoje Suomijoje žiūrėjau kaip į savo studijų tąsą bei puikią galimybę „pasimatuoti“ profesiją. Išsikėliau sau tikslą išbandyti kuo daugiau diplomatinio darbo funkcijų, kad galėčiau save išbandyti šioje pozicijoje ir tvirtai priimti sprendimą dėl savo profesinės ateities. Tačiau mane lydėjo ir maža baimė, kadangi patirtis šioje srityje buvo paremta tik teorinėmis žiniomis.

Tai tęsėsi ir birželio 17-osios dienos rytą, kuomet stovėjau prie ambasados lauko durų ir spaudžiau skambutį. Lipau laiptais į trečią aukštą, o abejonės apie mano pasiruošimą šiai veiklai manęs neapleido. Galiausiai, prasivėrė ambasados durys ir buvau sutiktas plačios ambasadoriaus šypsenos. Toji šypsena nebuvo laikina. Ji lydi mane dar ir šiandien, ir puikiai atspindi visos ambasados komandos draugiškumą. Geresnį priėmimą vargu ar įmanoma įsivaizduoti, o rūpinimasis mano asimiliacija neapsiribojo tik ambasados erdve, bet pasižymėjo visu Helsinkiu.

Praktikoje jau spėjau susipažinti su diplomatinių notų kūrimo procesu ir siuntimu, konsuline pagalba LR piliečiams. Kone kiekviena diena yra pažymėta aktualios informacijos Suomijoje rinkimu Lietuvos Užsienio reikalų ministerijai. Džiaugiuosi buvusia galimybe dalyvauti Suomijos Užsienio reikalų ministerijos organizuotame susitikime su diplomatais iš svečių šalių apie situacijos analizę ir iškeltus prioritetus tam tikrais klausimais. Susitikimo turinys buvo išreikštas mano rengtoje ataskaitoje, o įspūdžiai iš susitikimo bei diplomatų veidai ir vardai iš kaimyninių šalių liko mano atminty. Analizavau Suomijos vyriausybės programą, rašiau laišką Suomijos institucijoms dėl LR įmonės darbuotojo interesų. Atsiradus laisvesnei akimirkai vartau naujas ir praeityje rašytas ataskaitas iš dvišalių bei daugiašalių susitikimų, kur atsispindi Lietuvos bei kitų šalių politika įvairiais klausimais. Bet, svarbiausia, turiu galimybę semtis patirties iš kompetentingų ir patyrusių diplomatų iš ambasados Suomijoje, ir prisidėti prie komandinio darbo formuojant Lietuvos užsienio politiką.

Praėjo tik savaitė, o lūkesčiai vis auga. Artėja Suomijos pirmininkavimas ES Tarybai, kuris numato kur kas intensyvesnę darbotvarkę. Ir nors dar neteko dalyvauti kultūrinės diplomatijos veikloje ir susitikti su Lietuvos bendruomene Suomijoje, tai turėtų pasikeisti su artėjančia Valstybės diena ir Baltijos kelio minėjimu.

Stažuotę atliksiu iki rugpjūčio 30 d. Net neabejoju, jog mano entuziazmas ambasados veiklai neišblės, kadangi esu apsuptas tikrų profesionalų. Ačiū jiems ir dėkoju PMDF absolventams už suteiktą galimybę.“