„Vieningas Kaunas“ direktorius apie politikos mokslus

Politikos mokslų studijų programa Vytauto Didžiojo universitete yra viena populiariausių, o ją baigusių absolventų įsidarbinimo galimybės yra vienos iš sėkmingiausių. Savo mintimis apie politikos mokslų studijas ir karjerą sutiko pasidalinti visuomeninės organizacijos „Vieningas Kaunas“ direktorius, Kauno miesto tarybos narys Andrius Palionis.

Jūsų nuomone, kokie yra pagrindiniai VDU politikos mokslų programos privalumai, išskiriantys ją iš kitų programų ir universitetų?

Asmeniškai sunku lyginti su kitų universitetų politikos mokslų programomis, kadangi mokiausi politikos mokslus tik VDU. Tačiau galiu išskirti kas man patiko ir kodėl iki šiol jaunimui, norinčiam studijuoti šią sritį, rekomenduoju VDU. Visų pirma tai universiteto filosofija ir požiūris į studentą. Čia studentas ir dėstytojas yra vienas kitą gerbiantys kolegos. Per diskusijas būtent tobulėjau ir mokiausi. Žinoma paliko įspūdį daugelio specialybinių dėstytojų profesionalumas. Kitas man svarbus dalykas – galimybė realizuoti save universiteto aplinkoje. Visuomet turėdamas idėją, ką galima padaryti universitete ar fakultete sulaukdavau pozityvaus nusiteikimo ir pagalbos.

Baigėte VDU Politikos mokslų bakalauro studijas, ar renkantis bakalauro studijas jau turėjote būsimos karjeros viziją?

Tuo metu turėjau. Labai norėjau mokintis būtent politologiją, o vėliau tapti diplomatu ar politiku. Panašiai gyvenimas kol kas ir klostosi.

Kuo išskirtinė, Jūsų nuomone, politologo specialybė?

Man ši specialybė yra išskirtinė tuo, jog išmoko žvelgti gyvenime į viską plačiau, nei dažnai žmonės linkę tai daryti. Taip pat išmoko suvokti, kad gyvenime dažnai nėra vieno teisingo sprendimo ar vienos tiesos. O tai labai svarbu priimant sprendimus tiek asmeniniame tiek profesiniame gyvenime. Labai dažnai naudoju tokį palyginimą: kitos specialybės žmogų paruošia būti tik vienos srities specialistu (kaip inžinierius, architektas, medikas ir pan),  tuo tarpu politikos studijos suteikia tau galimybę išmanyti daug sričių, tačiau nei vienos taip gerai, kaip specialistai išmano savąją. Todėl įgijęs platų išsilavinimą vėliau gali spręsti ar pačiam karjeros kelyje reikia dar įgyti gilesnių specifinių žinių ar pakanka susikrauto bagažo studijų metu.

Jūsų, požiūriu su kokiais iššūkiais susiduria šiuolaikinis pasaulis ir kaip politikos mokslų srities specialistai galėtų prisidėti prie tokių procesų sprendimo?

Šiuolaikinis pasaulis yra beprotiškai greitas, dinamiškas, įvairialypis. Todėl tų iššūkių yra daug ir įvairių (pabėgėlių krizės, kylantis valstybėse nacionalizmas, vykstantis persiginklavimas ir valstybių galių kitimas, ekonominių centrų kitimas ir t.t.) Aš matau, kad politikos mokslų srities specialistai, kurie baigę studijas tęsia savo karjerą kaip politologai (tokių yra mažuma) prie visų iššūkių sprendimo gali prisidėti diskutuodami apie daugelį dalykų ne tik siauresniuose mokslininkų ratuose, tačiau ir šviesdami visuomenę savo komentarais, įžvalgomis ir tapdami tam tikrais nuomonės formuotojais. Didžioji dalis šiuos mokslus baigusių žmonių manau prisideda kas diena prie daugelio klausimų sprendimų per įgytą gebėjimą žvelgti plačiau, analizuoti ir kritiškai vertinti bei modeliuoti situacijas.